Szerksztette: Balla Szabolcs (Rendszergazda)
Szerksztést átveszi: Csoma András (Adminisztrátor)

FOGALMAK (ELSŐ FELADAT).
Felvilágosodás:
 a 18. század eszmeáramlatát jelöli a nyugati filozófiában, illetve világnézeteinek mozgalmát és a kort amelyben lejátszódott. A felvilágosodás gondolkodói az értelmet állították a középpontba, lényege a hagyományos intézmények, szokások és erkölcsök kritikai megkérdőjelezése.

Alkotmányvalamely ország alaptörvényeinek összessége, amely rögzíti az illető ország társadalmi berendezkedését, az állami szervek működési rendjét, valamint az állampolgárok jogait és kötelességeit.

Emberi jogokaz alapvető kollektív politikai és személyes szabadságjogok, amik az embert természeténél fogva, emberi mivoltából kifolyólag megilletik.

Népfelség elveNépfelség elve - a felvilágosodás egyik legnagyobb hatású gondolata, amit Rousseau fogalmazott meg.

Enciklopédia: a kor tudományos és technikai ismereteit összefoglaló, nagyszabású ismeretterjesztő kézikönyv Franciaországban

Hatalmi ágak megosztásaa törvényhozó-, a végrehajtó- és a bírói hatalom megosztását jelenti.

Társadalmi szerződésa társadalmi alá-fölérendeltséget és az államhatalom kialakulását magyarázó elmélet a felvilágosodás időszakában.:

Felvilágosult abszolutizmus: az abszolutizmus egy sajátos válfaja; a 18. században néhány közép- és kelet-európai uralkodó a felvilágosodás tanait is felhasználó, polgári jellegű reformokat vezetett be alapjaiban feudális jelleget megőrző országában.

S Z E M É L Y E K
Montesquieu: Francia filozófus, író, moralista, történész, a felvilágosodás szellemi előkészítője. Az államalkotás elméletének és a jogtudománynak mestere. Az angol alkotmány példáján elindulva az igazságos társadalmi berendezkedés biztosítékát a hatalmi ágak megosztásában, a törvényhozó, a végrehajtó és bírói hatalom különválasztásában látta. A törvények szelleméről az amerikai alkotmány megalkotóinak és a demokrácia teoretikusainak bibliájává vált.

II. (Nagy) Katalin orosz cárnő1762-től haláláig Oroszország cárnője. Uralkodása alatt megerősödött Oroszország európai helyzete, és immár nagyhatalomként tekintettek az országra. Katalin jelentősen támogatta az orosz művészetet is: számtalan műalkotás, palota született uralkodása idején.

Voltaire: Párizs, 1778május 30.francia felvilágosodás kori íróköltő és filozófus volt.Voltaire éles eszéről, filozófiai témájú írásairól és a polgári szabadságjogok védelméről vált világszerte ismertté. A cenzúra megszegőinek szigorú büntetésével dacolva a társadalmi reformok nyílt támogatója volt Franciaországban. Szatirikus szerzőként műveiben gyakran kritizálta korának dogmatikus egyházát és más intézményeit és ezért többször büntették.

Jean-Jacques Rousseau: svájci francia felvilágosodás kori filozófusíró és zeneszerző volt. Rousseau politikai eszméi hatást gyakoroltak a nagy francia forradalomra, akommunizmus és a szocializmus eszméinek kifejlődésére, valamint a nacionalizmus megjelenésére. A társadalmi szerződésnek egyik legismertebb sorával is jellemezhető: „Az ember szabadnak született, de mindenütt láncokat visel.”

Denis Diderot:  francia filozófus és író volt. Deista gondolkodó, a francia Enciklopédia, az Encyclopédie főszerkesztője, szervezője, a francia és az egyetemes kultúra egyik legnagyobb hatású alakja, a világ további sorsára döntően ható szellemi mozgalom, a felvilágosodás egyik kiemelkedő gondolkodója.

II. (Nagy) Frigyes porosz király:  Hohenzollern-házi uralkodó, Poroszország királya, valamint Brandenburg választófejedelme.felvilágosult abszolutizmus kiemelkedő képviselője volt, másrészt ő teremtette meg a porosz katonai bürokratikus államgépezet alapjait. Frigyes uralkodása alatt a porosz állam nagyhatalmak közé lépett, és a legnagyobb és legszervezettebb hadsereg tulajdonosává vált.

 

KRONOLÓGIA: (A CSOPORT)
1789. X. 5-6: A Versailles-ben tüntető tömeg követelésére a királyi családi Párizsba költöztek
1791. VI.20-21: XVI. Lajos családjával együtt külföldre próbál szökni sikertelenül
1791. IX. 13: A király szentesíti a nemzetgyűlés által elfogadott új alkotmányt
1792. IV. 20: Francia hadüzenet I. Ferencnek, Csehország és Magyarország királyának
1792. VIII.10: A nemzetgyűlés megvonja a királytól a hatalmat 

 

Olvass tovább: http://segitektanulni.webnode.hu

Szavazás

Hasznos számodra ez a weboldal ?

Igen (31)
Nem (11)

Összes szavazat: 42

Elérhetőség

segitektanulni segitektanulni@gmail.com