Szerksztette: Balla Szabolcs (Rendszergazda)
Szerksztést átveszi: Csoma András (Adminisztrátor)
FOGALMAK (ELSŐ FELADAT).
Felvilágosodás: a 18. század eszmeáramlatát jelöli a nyugati filozófiában, illetve világnézeteinek mozgalmát és a kort amelyben lejátszódott. A felvilágosodás gondolkodói az értelmet állították a középpontba, lényege a hagyományos intézmények, szokások és erkölcsök kritikai megkérdőjelezése.
Alkotmány: valamely ország alaptörvényeinek összessége, amely rögzíti az illető ország társadalmi berendezkedését, az állami szervek működési rendjét, valamint az állampolgárok jogait és kötelességeit.
Emberi jogok: az alapvető kollektív politikai és személyes szabadságjogok, amik az embert természeténél fogva, emberi mivoltából kifolyólag megilletik.
Népfelség elve: Népfelség elve - a felvilágosodás egyik legnagyobb hatású gondolata, amit Rousseau fogalmazott meg.
Enciklopédia: a kor tudományos és technikai ismereteit összefoglaló, nagyszabású ismeretterjesztő kézikönyv Franciaországban
Hatalmi ágak megosztása: a törvényhozó-, a végrehajtó- és a bírói hatalom megosztását jelenti.
Társadalmi szerződés: a társadalmi alá-fölérendeltséget és az államhatalom kialakulását magyarázó elmélet a felvilágosodás időszakában.:
Felvilágosult abszolutizmus: az abszolutizmus egy sajátos válfaja; a 18. században néhány közép- és kelet-európai uralkodó a felvilágosodás tanait is felhasználó, polgári jellegű reformokat vezetett be alapjaiban feudális jelleget megőrző országában.
S Z E M É L Y E K
Montesquieu: Francia filozófus, író, moralista, történész, a felvilágosodás szellemi előkészítője. Az államalkotás elméletének és a jogtudománynak mestere. Az angol alkotmány példáján elindulva az igazságos társadalmi berendezkedés biztosítékát a hatalmi ágak megosztásában, a törvényhozó, a végrehajtó és bírói hatalom különválasztásában látta. A törvények szelleméről az amerikai alkotmány megalkotóinak és a demokrácia teoretikusainak bibliájává vált.
II. (Nagy) Katalin orosz cárnő: 1762-től haláláig Oroszország cárnője. Uralkodása alatt megerősödött Oroszország európai helyzete, és immár nagyhatalomként tekintettek az országra. Katalin jelentősen támogatta az orosz művészetet is: számtalan műalkotás, palota született uralkodása idején.
Voltaire: Párizs, 1778. május 30.) francia felvilágosodás kori író, költő és filozófus volt.Voltaire éles eszéről, filozófiai témájú írásairól és a polgári szabadságjogok védelméről vált világszerte ismertté. A cenzúra megszegőinek szigorú büntetésével dacolva a társadalmi reformok nyílt támogatója volt Franciaországban. Szatirikus szerzőként műveiben gyakran kritizálta korának dogmatikus egyházát és más intézményeit és ezért többször büntették.
Jean-Jacques Rousseau: svájci francia felvilágosodás kori filozófus, író és zeneszerző volt. Rousseau politikai eszméi hatást gyakoroltak a nagy francia forradalomra, akommunizmus és a szocializmus eszméinek kifejlődésére, valamint a nacionalizmus megjelenésére. A társadalmi szerződésnek egyik legismertebb sorával is jellemezhető: „Az ember szabadnak született, de mindenütt láncokat visel.”
Denis Diderot: francia filozófus és író volt. Deista gondolkodó, a francia Enciklopédia, az Encyclopédie főszerkesztője, szervezője, a francia és az egyetemes kultúra egyik legnagyobb hatású alakja, a világ további sorsára döntően ható szellemi mozgalom, a felvilágosodás egyik kiemelkedő gondolkodója.
II. (Nagy) Frigyes porosz király: Hohenzollern-házi uralkodó, Poroszország királya, valamint Brandenburg választófejedelme.A felvilágosult abszolutizmus kiemelkedő képviselője volt, másrészt ő teremtette meg a porosz katonai bürokratikus államgépezet alapjait. Frigyes uralkodása alatt a porosz állam nagyhatalmak közé lépett, és a legnagyobb és legszervezettebb hadsereg tulajdonosává vált.
KRONOLÓGIA: (A CSOPORT)
1789. X. 5-6: A Versailles-ben tüntető tömeg követelésére a királyi családi Párizsba költöztek
1791. VI.20-21: XVI. Lajos családjával együtt külföldre próbál szökni sikertelenül
1791. IX. 13: A király szentesíti a nemzetgyűlés által elfogadott új alkotmányt
1792. IV. 20: Francia hadüzenet I. Ferencnek, Csehország és Magyarország királyának
1792. VIII.10: A nemzetgyűlés megvonja a királytól a hatalmat
Olvass tovább: http://segitektanulni.webnode.hu